1. 1. Na początek powiem ,że w pomieszczeniu w, którym się znajdujcie i będziecie tworzyć swoją produkcje musi być kompletnie ciemno tak aby światło słoneczne nie dostawało się w tym momencie do waszego pokoju. Gdy nie macie jak tego zrobić dobrze jest kręcić w nocy. Jak wiecie światło słoneczne cały czas zmienia swoją pozycje co w przypadku robienia zdjęć daje migotanie na filmie.
  1. 2. Najlepiej podczas animowania mieć na sobie czarny T-SHIRT, nie powoduje on obijania się światła tak jak w przypadku koszulki w kolorze białym ( tworzy to nieprzyjemne migotanie podczas filmu ).
  1. 3. Do oświetlenia można urzywać dowolnej ilości lampek, powiem krótko czym więcej tym lepiej, ale w granicach rozsądku by nie prześwietlic naszego planu.
  1. 4. Na lampach umieszczamy białe kartki papieru, które będą służyły nam za filtry tworząc białe światło. W przypadku posiadania żarówek halogenowych jest to całkowicie zbędne. Technikę tę stosujemy jedynie przy posiadaniu lamp o żółtym świetle, tak zwanym ciepłym. Dlaczego akurat lepiej stosować oświetlenie o zimnej, białej barwie ? Wygląda ono bardziej realistycznie i jest zbliżone do światła słonecznego.
  1. UWAGA : Kartka musi znajdować się w odpowiedniej odległości od waszej lampy by się nie podpaliła !
  1. 5. Pamiętajcie do każdej sceny musicie odpowiednio dopasować światło, ustawiając lampki w różnych miejscach.  Najlepiej plan oświetlić w taki sposób aby nie było żadnych cieni. Chyba, że wymaga tego dana scena do filmu.

Opracowanie : Sshadow