www.wmbf.pl

Większość z Nas dotychczas uważała, ze pierwszym brickfilmem był australijski „The Magic Portal” Lindsay Fleay’a z 1989 roku.

Otóż byliśmy w błędzie. Niecały miesiąc temu na YouTube został opublikowany brickfilm pt: „En rejse til månen (Journey to the Moon)”. Film ma równo cztery dekady i jako że jest to najstarszy brickfilm jaki został kiedykolwiek opublikowany, można go śmiało uznać jako początek nowej dziedziny animacji poklatkowej – brickfilmingu.

Zrobiony przez dwóch duńskich braci – 12 letniego wówczas Larsa i 10-letniego Henrika Hassinga w 1973 roku. Autorzy postanowili opublikować swoje dzieło po czterdziestu latach od jego wykonania. Film niestety jest bez dźwięku, ale zaskakuje Nas ciekawymi efektami specjalnymi i starannie wykonanymi setami. Weźmy pod uwagę, że film w całości został wykonany przez dzieci i to w czasach kiedy LEGO oferowało w sprzedaży najprostsze sety, a dostęp do zaawansowanego sprzętu filmowgo był ograniczony. Tym bardziej właśnie jest to dzieło, które zasługuje na szacunek i każdy kto choć odrobinę interesuje się brickfilmingiem, powinien ten film obejrzeć.

-CrazyEd