www.wmbf.pl

Na początek powiem, że w pomieszczeniu, w którym się znajdujcie i będziecie tworzyć swoją produkcje musi być kompletnie ciemno. Dokładnie tak, aby światło słoneczne nie dostawało się w tym momencie do waszego pokoju/ studia. Gdy nie macie jak tego zrobić, dobrze jest kręcić w nocy. Jak wiecie, światło słoneczne cały czas zmienia swoją pozycje, co w przypadku robienia zdjęć daje tak zwany „flicker” na filmie. (Nieprzyjemne i nieplanowane migotanie/ zmiana światła między klatkami/zdjęciami).

Najlepiej podczas animowania ubrać się na czarno, niweluje to odbijanie się od Was światła tak jak np. w przypadku koszulki w kolorze białym (To również zapobiega niechcianemu efektowi „flicker”).

3. Do oświetlenia można używać dowolnej ilości lamp/ lampek czy innego sztucznego źródła światła. W teorii, czym więcej, tym lepiej. Jeżeli jednak mówimy tutaj o zmianie klimatu sceny, to już pozostawiamy waszej inwencji twórczej. Ciekawym urozmaiceniem scenografii świetlnej są np. lampki choinkowe, czy też małe diody poukrywane w różnych miejscach, dające specyficzne i klimatyczne oświetlenie.

4. Na lampach umieszczamy białe kartki papieru (Tworzymy dzięki temu swego rodzaju filtr świetlny). Pozwoli nam to zredukować nieco intensywność światła oraz nadać mu białej barwy (w przypadku żarówek z ciepłym typem światła – np. 6500k). W przypadku posiadania żarówek halogenowych jest to w dużej mierze całkowicie zbędne, jednak można spróbować i zobaczyć jaki obraz będzie nam bardziej odpowiadał na podglądzie naszej kamery.

UWAGA: Kartka musi znajdować się w odpowiedniej odległości od waszej lampy, aby się nie podpaliła!

5. Pamiętajcie, do każdej sceny musicie odpowiednio dopasować światło, ustawiając lampy w różnych miejscach. Na pewno ciekawym urozmaiceniem jest to, że z odpowiednio ustawionych białych kartek dookoła waszego „setu” (czyt. planu filmowego)  można również stworzyć tak zwane „blendy” (czyli obiekty odbijające światło), które pozwolą jeszcze lepiej skierować i doświetlić dane miejsca. Najlepiej plan oświetlić w taki sposób, aby nie było żadnych cieni, chyba że wymaga tego dana scena do filmu.

Opracowanie: Sshadow